Partners die na de scheiding elkaar het beste gunnen

4 februari 2025

Partners die na de scheiding elkaar het beste gunnen

Door Susan Meijler

In dit artikel bespreken wij een zaak waarin de vrijgevigheid van de vrouw uiteindelijk niet zulke prettige gevolgen heeft voor de man.

De feiten op een rij

Man en vrouw zijn gehuwd in de oude gemeenschap van goederen en de man heeft een eigen onderneming. Bij de scheiding krijgt de man de onderneming toebedeeld en de vrouw een vordering op de man van 1 miljoen. De vrouw doet in het convenant afstand van haar vordering op de man.

Belastingdienst, leuker kunnen we het niet maken…

De inspecteur van de belastingdienst ziet deze gulheid van de vrouw aan voor een schenking en legt de man een aanslag Schenkingsbelasting op. De man gaat daar niet mee akkoord en gaat naar de rechtbank.

De rechtbank is van oordeel dat door de kwijtschelding de man is verrijkt en de vrouw is verarmd. De man betwist dat sprake is van verrijking en dat de vrouw hem wilde bevoordelen.

Hij stelt dat de wil van de vrouw niet gericht was op verrijking van de man, maar op het vermijden van het financieel in gevaar brengen van de onderneming.

Rechtbank oordeelt anders

De rechtbank gaat daar niet in mee. Het gaat erom, aldus de rechtbank, dat de vrouw zich bewust was van de bevoordeling van de man maar ook dat zij die bevoordeling heeft gewild. De man blijft dat betwisten, maar de rechtbank gelooft niet dat de vrouw een dergelijke kwijtschelding van 1 miljoen ook aan een willekeurige derde met een onderneming zou doen.

De man probeert nog te stellen dat de kwijtschelding vrij is van schenkbelasting, omdat de vrouw zich moreel verplicht voelde om afstand te doen van de vordering en er dus sprake zou zijn van een natuurlijke verbintenis.

Ook daar gaat de rechtbank niet in mee. Er bestond geen noodzaak voor de vrouw gezien de situatie van de onderneming om tot kwijtschelding over te gaan, dus de vrouw had geen aanleiding om zich daartoe moreel verplicht te voelen.

Kortom: bij bevoordeling van de andere echtgenoot bij scheiding is het zaak om ook te letten op de fiscale consequenties.

Meer informatie

Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel? Of over de financiële gevolgen van echtscheiding in uw persoonlijke situatie? Neem dan vrijblijvend contact op met ons op.

Gerelateerde blogs

Vorige slide
Volgende slide

21 oktober 2025

Rentecompensatie bij de verdeling van de woning na echtscheiding

Een echtscheiding brengt vaak moeilijke beslissingen met zich mee. Eén van de meest ingrijpende vragen is wat er met de gezamenlijke woning moet gebeuren.

Lees meer

Lees meer over

7 oktober 2025

Hoe gaat u om met ongelijke inbreng in een voorhuwelijkse gemeenschappelijke woning bij echtscheiding?

Op 21 maart 2025 heeft de Hoge Raad helderheid verschaft over het antwoord op de vraag hoe u omgaat met een meerinbreng in een woning die voor het huwelijk gezamenlijk is gekocht. Hierdoor was er voor het huwelijk nog een vordering op de andere partner die minder had ingebracht. Maar hoe werkt het als u vervolgens trouwt in de beperkte gemeenschap van goederen?

Lees meer

Lees meer over

16 september 2025

De onderneming bij echtscheiding in (beperkte) gemeenschap van goederen: hoe zit het met vergoedingsrechten?

Bij echtscheidingen komt het regelmatig voor dat één van de echtgenoten of beide echtgenoten een onderneming heeft/hebben. In deze blog wordt besproken hoe met de ondernemingen wordt omgegaan indien sprake is van een (beperkte) gemeenschap van goederen en of er vergoedingsrechten zijn.

Lees meer

Lees meer over

11 september 2025

Hoe wordt alimentatie voor jongmeerderjarigen vastgesteld bij een echtscheiding?

Hoe zit het precies met onderhoudsbijdragen voor jongmeerderjarigen in een echtscheidingsprocedure? De Hoge Raad heeft hierover onlangs duidelijkheid gegeven.

Lees meer

Lees meer over

9 september 2025

Afstand doen van partneralimentatie via e-mail: kan dat?

Afstand doen van partneralimentatie via een eenvoudige e-mail: kan dat? In een procedure bij de rechtbank Rotterdam speelde precies deze vraag. De zaak maakt duidelijk dat er zorgvuldig moet worden omgegaan met het wijzigen van alimentatie-afspraken.

Lees meer

Lees meer over
Alle artikelen