21 oktober 2025
Rentecompensatie bij de verdeling van de woning na echtscheiding
Een echtscheiding brengt vaak moeilijke beslissingen met zich mee. Eén van de meest ingrijpende vragen is wat er met de gezamenlijke woning moet gebeuren.
Lees meer
17 juni 2025
Alimentatieplicht kan eindigen bij hertrouwen of ‘samenleven als waren zij gehuwd’. In dit artikel bespreken wij de bewijslast en recente rechtspraak, met belangrijke gevolgen voor beide partijen.
Dit artikel bepaalt dat de verplichting tot betaling van partneralimentatie voor de alimentatieplichtige kan eindigen, bij hertrouwen, het aangaan van een geregistreerd partnerschap of het samenleven met een ander door de alimentatiegerechtigde, als waren zij gehuwd. Het laatste zinsdeel ‘samenleven als waren zij gehuwd’ is pas later aan de bepaling toegevoegd en heeft tot veel rechtspraak geleid. De formulering is wat vaag en er bestaan bewijsmoeilijkheden voor de alimentatieplichtige.
De Hoge Raad (ECLI:NL:HR:2001:ZC3603) heeft bepaald dat het begrip ‘samenleven als waren’ uit artikel 1:160 BW zeer beperkt moet worden uitgelegd. Dit is van belang omdat het stoppen van de betaling van de partneralimentatie grote gevolgen heeft voor de alimentatiegerechtigde. En dit niet kan worden teruggedraaid. Het begrip ‘samenleven als waren zij gehuwd’ valt uiteen in verschillende vereisten. Er moet sprake zijn van een affectieve en duurzame relatie, de samenlevers moeten elkaar wederzijds verzorgen, zij moeten met elkaar samenwonen én een gemeenschappelijke huishouding voeren. Voor het voeren van een gemeenschappelijk huishouding is het belangrijk dat de samenwonenden bijdragen in de kosten van de gezamenlijke huishouding.
De bewijslast van het ‘samenleven als waren zij gehuwd’ ligt bij de alimentatieplichtige en er worden hoge eisen aan de motivering gesteld. De alimentatiegerechtigde heeft de gelegenheid om tegenbewijs te leveren als de alimentatieplichtige wordt geloofd in zijn bewijs. In een recente uitspraak van het gerechtshof Amsterdam (ECLI:NL:GHAMS:2025:1305) heeft het hof geoordeeld dat een vrouw de stelling van haar man niet genoeg had tegengesproken. De man was van mening dat zij inmiddels ‘samenwoonde als ware zij gehuwd’ met een nieuwe partner. De vrouw slaagde er niet in om genoeg tegenbewijs te leveren, waardoor zij niet genoeg twijfel heeft kunnen zaaien bij de rechtbank. Het hof oordeelde dat de vrouw ‘samenleefde als waren zij gehuwd’ met haar nieuwe partner. De man werd bevrijd van zijn alimentatieplicht.
Hoewel de alimentatieplichtige te maken heeft met hoge motiveringseisen om te stellen dat er sprake is van ‘samenleven als waren zij gehuwd’, zien we dat de rechtbank de alimentatieplichtige steeds meer tegemoet komt. Met een duidelijk onderbouwde stelling, die niet gemotiveerd wordt
Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel? Neem dan gerust contact met ons op.