Verdeling en verrekening

Maak een afspraak

In het kader van een scheiding dient het vermogen te worden verdeeld en/of (deels) verrekend te worden.

Hierbij kunt u de hulp gebruiken van een gespecialiseerde echtscheidingsadvocaat van GMW advocaten in Den Haag.

Wat houdt de gemeenschap van goederen in?

Indien echtgenoten geen huwelijkse voorwaarden hebben laten opstellen bij een notaris, zijn zij in gemeenschap van goederen gehuwd. De gemeenschap van goederen lijkt een overzichtelijke constructie want eenieder heeft recht op de helft van alle bezittingen en deelt voor de helft in alle schulden. Toch zitten er adders onder het gras. Is er een erfenis of een schenking ontvangen en is daar een zogenaamde uitsluitingsclausule aan verbonden? Als dat het geval is, blijft deze erfenis of schenking in beginsel buiten de gemeenschap. Is er schadevergoeding ontvangen wegens een ongeluk? De kans is aanwezig dat die schadevergoeding niet in de gemeenschap van goederen valt. Datzelfde geldt voor een ontslagvergoeding / stamrecht B.V. GMW advocaten helpt bij het vaststellen van de omvang van de gemeenschap en de verdeling daarvan.

Wat houden huwelijkse voorwaarden in?

Huwelijkse voorwaarden vormen een overeenkomst, opgemaakt door een notaris, tussen echtgenoten over het vermogen en zijn een afwijking op de wettelijke gemeenschap van goederen. In tal van huwelijkse voorwaarden is een “periodiek verrekenbeding” opgenomen, waarmee echtgenoten hebben afgesproken om jaarlijks het gespaarde inkomen dat niet is besteed aan de kosten van de huishouding te verdelen. In de praktijk doet bijna geen enkel echtpaar dat. Dit betekent dat bij een echtscheiding alsnog verrekend moet worden (en dat is vergaand en wat veel mensen zich niet beseffen). De wetgever heeft bepaald dat in die situatie in beginsel al het aanwezige vermogen verrekend moet worden. Tegenbewijs is mogelijk.

En wat als de één in het goed van de ander of in een gemeenschappelijk goed (bijvoorbeeld de woning) privé geld heeft geïnvesteerd? Ontstaat er dan een vergoedingsrecht? Over huwelijkse voorwaarden en de uitwerking daarvan is in de praktijk bij echtscheiding veel te doen. Huwelijkse voorwaarden zonder verrekenbeding (de zogeheten “koude uitsluiting”) kunnen evenzeer problemen opleveren, bijvoorbeeld omdat investeringen van de ene echtgenoot uit het vermogen van de andere echtgenoot moeten worden terugbetaald. We spreken dan over vergoedingsrechten. Ook “finale verrekenbedingen” in huwelijkse voorwaarden komen regelmatig voor. Dat is de afspraak dat echtgenoten met elkaar moeten afrekenen alsof zij in gemeenschap van goederen gehuwd zijn. Ook de uitvoering van een dergelijk beding kan complex zijn.

GMW advocaten beschikt over veel expertise met huwelijkse voorwaarden en echtscheiding. Om te weten of de huwelijkse voorwaarden nog up to date zijn of aangepast moeten worden, is het raadzaam om de huwelijkse voorwaardenscan door GMW advocaten uit te laten voeren.

Meer echtscheiding-gerelateerde onderwerpen >

Advocaten

Vorige slide
Volgende slide
Antoine de Werd

Antoine de Werd

Familierecht, Mediation Lees meer over deze advocaat

Eva Jongkoen

Familierecht, Mediation Lees meer over deze advocaat

Gina van der Zanden

Familierecht Lees meer over deze advocaat

Iris van der Leij

Erfrecht, Familierecht Lees meer over deze advocaat

Karin van Doorn

Familierecht Lees meer over deze advocaat

Katrien van Stratum

Familierecht, Mediation Lees meer over deze advocaat

Lise-Milou Lagerwerf

Familierecht Lees meer over deze advocaat

Marcella Verwoerd

Familierecht, Mediation Lees meer over deze advocaat

Marieke Morshuis

Erfrecht, Familierecht Lees meer over deze advocaat

Rosemarie Post

Erfrecht, Familierecht Lees meer over deze advocaat

Sophie Vermeule

Erfrecht, Familierecht Lees meer over deze advocaat

Stephanie Hasselaar-Veltkamp

Erfrecht, Familierecht, Mediation Lees meer over deze advocaat

Susan Meijler

Familierecht Lees meer over deze advocaat
Alle advocaten

Bent u op zoek naar een echtscheidingsadvocaat in Den Haag?

GMW advocaten helpt u graag bij al uw echtscheiding kwesties. Neem gerust contact met ons op.

Stel uw vraag via het formulier. U kunt ons ook direct bellen op:
+31 (0)70 3615048

Misschien vindt u dit ook interessant

21 oktober 2025

Rentecompensatie bij de verdeling van de woning na echtscheiding

Een echtscheiding brengt vaak moeilijke beslissingen met zich mee. Eén van de meest ingrijpende vragen is wat er met de gezamenlijke woning moet gebeuren.

Lees meer

Lees meer over

7 oktober 2025

Hoe gaat u om met ongelijke inbreng in een voorhuwelijkse gemeenschappelijke woning bij echtscheiding?

Op 21 maart 2025 heeft de Hoge Raad helderheid verschaft over het antwoord op de vraag hoe u omgaat met een meerinbreng in een woning die voor het huwelijk gezamenlijk is gekocht. Hierdoor was er voor het huwelijk nog een vordering op de andere partner die minder had ingebracht. Maar hoe werkt het als u vervolgens trouwt in de beperkte gemeenschap van goederen?

Lees meer

Lees meer over

16 september 2025

De onderneming bij echtscheiding in (beperkte) gemeenschap van goederen: hoe zit het met vergoedingsrechten?

Bij echtscheidingen komt het regelmatig voor dat één van de echtgenoten of beide echtgenoten een onderneming heeft/hebben. In deze blog wordt besproken hoe met de ondernemingen wordt omgegaan indien sprake is van een (beperkte) gemeenschap van goederen en of er vergoedingsrechten zijn.

Lees meer

Lees meer over

11 september 2025

Hoe wordt alimentatie voor jongmeerderjarigen vastgesteld bij een echtscheiding?

Hoe zit het precies met onderhoudsbijdragen voor jongmeerderjarigen in een echtscheidingsprocedure? De Hoge Raad heeft hierover onlangs duidelijkheid gegeven.

Lees meer

Lees meer over

9 september 2025

Afstand doen van partneralimentatie via e-mail: kan dat?

Afstand doen van partneralimentatie via een eenvoudige e-mail: kan dat? In een procedure bij de rechtbank Rotterdam speelde precies deze vraag. De zaak maakt duidelijk dat er zorgvuldig moet worden omgegaan met het wijzigen van alimentatie-afspraken.

Lees meer

Lees meer over

28 augustus 2025

Blijft een schadevergoeding privé bij echtscheiding?

Op 4 maart 2025 heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden uitspraak gedaan in een zaak die duidelijk maakt hoe complex de verdeling van een schadevergoeding kan zijn bij een echtscheiding.

Lees meer

Lees meer over

11 augustus 2025

Internationale kinderzaken: welke rechter is bevoegd?

Indien u met uw ex-partner een geschil heeft over onderwerpen aangaande uw kinderen, kan de rechter om een beslissing worden gevraagd. In internationale situaties kan het soms de vraag zijn welke rechter over uw kinderen mag beslissen.

Lees meer

Lees meer over

4 augustus 2025

Dag van de Scheiding 2025

Op vrijdag 12 september 2025 is het de Dag van de Scheiding. Deze dag is in het leven geroepen door de vereniging Familie- en Erfrecht Advocaten Scheidingsmediators (vFAS). Op de Dag van de Scheiding kunt u bij ons terecht voor gratis persoonlijk advies.

Lees meer

Lees meer over

21 juli 2025

Geen onderhoudsbijdrage voor jongmeerderjarigen in een voorlopige voorzieningenprocedure

Voor jongmeerderjarige kinderen (van 18 tot 21 jaar) bestaat een (verlengde) onderhoudsverplichting. Dit betekent dat ouders verplicht zijn bij te dragen in de kosten van levensonderhoud en studie van hun kinderen, ook nadat ze 18 zijn geworden.

Lees meer

Lees meer over