28 augustus 2019

Samenwerken? Zet de roze bril even af en denk aan een “exitscenario”

Door Lucie Burggraaff

Een nieuwe samenwerking ligt in het verschiet. Partijen hebben over en weer de beste bedoelingen, de onderlinge relaties zijn goed en de verwachtingen van de samenwerking hooggespannen.

Partijen kijken door een roze bril naar de beoogde samenwerking. Toch is het bij het aangaan van een samenwerking verstandig om ook na te denken over hoe men eventueel uit elkaar wil gaan (exitscenario) en ook dit in een (samenwerkings)overeenkomst vast te leggen.

In de praktijk ontstaan immers doorgaans problemen als de samenwerking niet het verwachte resultaat brengt, er een wisseling van het management plaatsvindt, op persoonlijk vlak de irritaties oplopen en/of als er verschil van inzicht over de bedrijfsvoering ontstaat.

BV als rechtsvorm?

Bij een samenwerking wordt daarnaast vaak gekozen voor de rechtsvorm van een besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid, terwijl de rechtsvorm van een maatschap passender zou kunnen zijn (al dan niet met besloten vennootschappen als maten). Het is dus ook goed om vooraf na te denken over de onderliggende vennootschappelijke structuur van de samenwerking.

Afspraken in een aandeelhoudersovereenkomst en/of de statuten?

Indien de keuze valt op een besloten vennootschap dan is het opnemen van een exitscenario in een aandeelhoudersovereenkomst en/of in de statuten verstandig. Het is verstandig om hier goed over na te denken. Juist als de onderlinge verhoudingen nog goed zijn, zodat u later niet voor onaangename discussies komt te staan. Als er namelijk niets geregeld is op dit punt dan is het niet eenvoudig om tot een oplossing te komen.

Beter voorkomen dan genezen

Upfront alloceren van potentiële (exit)problemen geniet dus sterk de voorkeur. Temeer omdat er juist vooraf genoeg mogelijkheden zijn om een en ander goed te regelen. Enkele voorbeelden:

  • bij familiebedrijven en/of een start-up bij vrienden kan certificering van aandelen een goed systeem zijn om problemen buiten de deur te houden. Er moet dan wel goed worden nagedacht over de inrichting van het bestuur van het administratiekantoor om te voorkomen dat het potentiële probleem niet wordt verlegd;
  • er kan oneindig worden gevarieerd met stemrechten, winstrechten en/of (on)overdraagbaarheid van aandelen. Kortom, soorten van aandelen (en/of aanduiding van aandelen);
  • er kunnen specifieke aanbiedingsverplichtingen worden vastgesteld, al dan niet gekoppeld aan een kwaliteitswaarborg/controle en/of bepaalde omstandigheid (zoals het behalen van een bepaalde leeftijd) en al dan niet afhankelijk van een bepaalde termijn respectievelijke afwijkende prijsbepaling (een bad leaver bepaling);
  • verder kunnen partijen bijvoorbeeld denken aan een mediationclausule of arbitrageclausule.

Het is belangrijk om vooraf heel concreet de afspraken voor een (gedeeltelijke) beëindiging van de samenwerking vast te leggen. De praktijk leert dat het geen overbodige luxe is om u hierover juridisch te laten bijstaan om niet achteraf in kostbare en tijdrovende discussies respectievelijk juridische procedures verwikkeld te raken.

Wilt u meer weten over:

  • de te kiezen rechtsvorm als structuur voor de samenwerking;
  • de keuze tussen of combinatie van een aandeelhoudersovereenkomst en statuten;
  • concrete afspraken over een exitstrategie; en/of
  • een geschil waarin u verwikkeld bent of dreigt te raken omdat er vooraf niets is geregeld,

neem dan gerust contact met mij op.

Gerelateerde blogs

Vorige slide
Volgende slide

11 maart 2026

De vof, de vennoten en aansprakelijkheid voor vorderingen

Naast de bekende besloten vennootschappen en eenmanszaken wordt er vaak ook ondernomen in een vennootschap onder firma (vof), waarbij er twee of meer vennoten zijn.

Lees meer

Lees meer over

2 maart 2026

Operational en financial lease: wat zijn de verschillen in het kader van bedrijfsfinanciering?

Het onderscheid tussen operational lease en financial lease is van belang binnen het kader van bedrijfsfinancieringen. Beide vormen bieden ondernemingen de mogelijkheid om bedrijfsmiddelen te gebruiken zonder direct grote investeringen te hoeven doen, maar de juridische, economische en fiscale consequenties verschillen wezenlijk. In deze blog worden de verschillen en de praktische implicaties voor bedrijven uiteengezet.

Lees meer

Lees meer over

17 februari 2026

WHOA-afkoelingsperiode: rechter eist harde realiteit

De afkoelingsperiode is een belangrijk instrument binnen de WHOA, bedoeld om schuldenaren met liquiditeitsproblemen tijdelijk rust te geven om een akkoord voor te bereiden. Recente rechtspraak laat echter zien dat rechters dit instrument streng toepassen. Drie recente uitspraken uit 2025 maken duidelijk: zonder realistische en uitvoerbare onderbouwing strandt het verzoek.

Lees meer

Lees meer over

4 februari 2026

Volmacht aan een bank geven: wat houdt dit in?

Inmiddels is het standaard dat de bank aan haar klant bij het aangaan van een financieringsovereenkomst een volmacht vraagt. Maar waarom doet een bank dat en op basis waarvan? In deze blog ga ik in op deze vragen en de implicaties voor klanten van de bank.

Lees meer

Lees meer over

3 februari 2026

Verrekening en faillissement: wat mag wél en wat niet?  

Verrekening is een juridisch middel waarbij twee partijen die elkaar iets verschuldigd zijn, hun vorderingen en schulden tegen elkaar kunnen wegstrepen. Dit is in een gewone handelsrelatie in beginsel geen probleem. Zodra er sprake is van een faillissement, gelden er echter andere spelregels.

Lees meer

Lees meer over
Alle artikelen