10 juni 2025

Kun je een ‘bankzitter’ ontslaan?

Door Anja Blijham

Een bankzitter is een werknemer die weinig tot geen werk heeft en hierdoor niet productief (genoeg) is. Vaak gaat het om een werknemer in dienst van een detacheerder die geplaatst moet worden bij klanten van de detacheerder.

Als geruime tijd geen opdracht bij een klant kan worden gevonden, zit de werknemer al snel op de ‘reservebank’. Werkgevers willen vaak graag van deze werknemers af. Kan dit zomaar? Uit de rechtspraak volgt dat van een detacheerder niet ongelimiteerd verwacht worden dat hij een bankzittende werknemer in dienst houdt. Als een werknemer te lang niet op een opdracht kan worden ingezet, kan dit reden zijn voor een rechtsgeldige ontslaggrond.

Arbeidsplaats komen te vervallen?

In Nederland hebben we een gesloten stelsel van ontslaggronden. Welke ontslaggrond is van toepassing op een bankzitter? Een werkgever kan aanvoeren dat er sprake is van een bedrijfseconomische noodzaak voor ontslag. Uit een uitspraak van de rechtbank Rotterdam blijkt dat de arbeidsplaats van een werknemer kan komen te vervallen door bedrijfseconomische omstandigheden, vooral als deze werknemer langere tijd niet kan worden geplaatst en daardoor langer dan gemiddeld op de reservebank zit. In dit geval had de werknemer in de afgelopen 55 maanden slechts 8 maanden op een project gewerkt. De kantonrechter oordeelde dat het bedrijfseconomisch onverantwoord was om deze situatie nog langer voort te laten duren.

Het UWV heeft eerder geoordeeld dat de arbeidsplaats niet structureel was komen te vervallen. Ze waren van mening dat het niet kunnen vinden van een geschikte match voor de werknemer niet betekent dat zijn arbeidsplaats definitief verdwenen was.

Grenzen aan het ondernemersrisico

Het ‘bankzitten’, waarbij de werknemer niet op een project is geplaatst maar wel doorbetaald moet worden, vormt een risico voor de ondernemer. Volgens de kantonrechter is er echter een grens aan dit risico. Als deze grens niet wordt gesteld, kunnen onaanvaardbare gevolgen optreden, en kan het dienstverband van een niet-plaatsbare werknemer onredelijk lang voortduren. Deze grens wordt mede bepaald door de tijd dat de werknemer op de reservebank zit, evenals andere omstandigheden.

Dit betekent dat het van belang is dat de werkgever actief probeert om de werknemer meerdere keren aan te bieden bij potentiële opdrachtgevers. Daarnaast moet de werkgever zorgen voor scholing en ondersteuning bij het optimaliseren van het CV van de werknemer.

Conclusie

Een werkgever is niet onbeperkt verplicht om een bankzitter in dienst te houden. Wanneer een werknemer langdurig niet kan worden geplaatst, kan dit leiden tot een rechtsgeldige ontslaggrond. Het is belangrijk dat werkgevers actief proberen om de werknemer te helpen aan een nieuwe opdracht. Doen zij dit niet, dan vangen werkgevers eerder bot.

Meer informatie

Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel? Neem dan gerust contact met ons op.

Anja Blijham

Anja Blijham

Advocaat

‘Samen een optimaal resultaat bereiken’

Gerelateerde blogs

Vorige slide
Volgende slide

12 juni 2025

Adviesrecht ondernemingsraad in een internationaal concern

De ondernemingsraad (OR) heeft recht op alle informatie die de OR "redelijkerwijs" nodig heeft om een advies te geven over bijvoorbeeld een reorganisatie.

Lees meer

Lees meer over

10 juni 2025

Kun je een ‘bankzitter’ ontslaan?

Een bankzitter is een werknemer die weinig tot geen werk heeft en hierdoor niet productief (genoeg) is. Vaak gaat het om een werknemer in dienst van een detacheerder die geplaatst moet worden bij klanten van de detacheerder.

Lees meer

Lees meer over

4 juni 2025

Tel niet het aantal waarschuwingen

Dat vijf officiële waarschuwingen nog geen rechtsgeldig ontslag maken, blijkt maar weer uit een recente uitspraak van de kantonrechter Gelderland. De rechter moest oordelen over de vraag of een werknemer, die herhaaldelijk te laat kwam, zich in de ogen van de werkgever niet op juiste wijze ziekmeldde en zich schuldig maakte aan werkweigering, terecht door zijn werkgever op staande voet was ontslagen.

Lees meer

Lees meer over

19 mei 2025

Wanneer ambassades in Nederland een arbeidsovereenkomst aangaan

Wanneer een ambassade een arbeidsovereenkomst aangaat met een werknemer, kan de ambassade verwachten dat het recht van het thuisland van toepassing is. Dit is echter vaak niet het geval.

Lees meer

Lees meer over

15 mei 2025

Ontslag wegens reorganisatie in Nederland

Bent u werkzaam in Nederland en krijgt u te maken met ontslag als gevolg van een reorganisatie? Dit artikel biedt enkele praktische richtlijnen voor deze situatie.

Lees meer

Lees meer over
Alle artikelen