2 maart 2021

Ondernemer in zwaar weer? Let op wat u doet! Ook met huwelijksvoorwaarden

Door Antoine de Werd

Het bedrijf verkeert in zwaar weer, de ondernemer is getrouwd en wil privé niet geraakt worden door een mogelijk faillissement.

De ondernemer denkt de oplossing te vinden in het veranderen van huwelijkse voorwaarden. Hij niets meer, alles op naam van de andere echtgenoot. Dan is het oppassen geblazen.

Stel dat de ondernemer de huwelijksvoorwaarden zo wijzigt dat er een zogenaamde koude uitsluiting ontstaat: er is dan geen (vermogensrechtelijke) gemeenschap tussen de echtgenoten. Bij een faillissement van de ondernemer blijven vermogen en/of inkomen van de ander buiten schot. Althans, dat is de bedoeling.

Wat nu als de curator vindt dat bezittingen van de failliete ondernemer verdwenen zijn (deze zijn naar de vrouw gegaan) waardoor schuldeisers benadeeld worden in hun verhaalspositie? De curator komt dan om de hoek kijken. Deze kan eisen dat dit vermogen teruggaat naar de failliete ondernemer en alsnog ten goede komt aan de faillissementsboedel.

Uitspraak van de rechtbank

Over zo’n situatie heeft de rechtbank Rotterdam heeft op 9 december 2020 een uitspraak gedaan ( ECLI:NL:RBROT:2020:13001). Man en vrouw waren getrouwd in gemeenschap van inboedel. Dat is overigens niet hetzelfde als gemeenschap van goederen. De man voorzag dat zijn onderneming het niet zou redden. Nog snel wijzigden zij via een notaris hun huwelijksvoorwaarden naar een koude uitsluiting. De bezittingen van de man kwamen daardoor toe aan de vrouw, zonder daar een vergoeding voor te betalen. De man had juridisch gezien daardoor niets meer. Vervolgens werd de man failliet verklaard. De fanatieke curator ging op jacht naar voormalige bezittingen van de man om daarmee de schuldeisers van de man te kunnen betalen. Toen de curator doorhad dat de huwelijksvoorwaarden waren veranderd, vernietigde de curator de rechtshandeling van de man en vrouw die had geleid tot de wijziging van de huwelijksvoorwaarden. Volgens de curator was sprake van faillissementspauliana. De man maakte bezwaar tegen de vernietiging, maar dat mocht uiteindelijk niet baten. De rechtbank gaf de curator gelijk.

Door de vernietiging van de rechtshandeling (bij de man en de vrouw was dat het wijzigen van de huwelijksvoorwaarden) moesten de reeds verrichtte prestaties door de vrouw worden teruggegeven. De man kreeg zijn bezettingen terug, waardoor de bezittingen uiteindelijk alsnog in de boedel van het faillissement van de man vielen.

Voor de faillissementspauliana op grond van art. 42 Fw moet het gaan om:

  1. een onverplichte rechtshandeling die leidt tot;
  2. benadeling van schuldeisers terwijl;
  3. de schuldenaar wetenschap had of behoorde te hebben van die benadeling.

 

Ad a) Het wijziging van de huwelijksvoorwaarden is een rechtshandelingen is onverplicht als er geen wettelijke of verbintenisrechtelijke verplichting tussen de echtgenoten bestond voor de wijziging van de huwelijksvoorwaarden.

Ad b) Schuldeisers worden benadeeld door de wijziging van de huwelijksvoorwaarden als daardoor bij faillissement minder  uitgekeerd kan worden aan de crediteuren

Ad c) Van wetenschap van benadeling is sprake als ten tijde van wijziging van de huwelijksvoorwaarden voor de later failliet verklaarde partij met redelijke mate van zekerheid het faillissement en het tekort in de boedel te voorzien was. Daar was in de zaak van de rechtbank Rotterdam sprake van omdat de man al financiële problemen had toen hij met zijn vrouw de huwelijksvoorwaarden liet veranderen.

Conclusie

Een getrouwde ondernemer met een bedrijf in zwaar moet goed oppassen bij het veranderen van huwelijksvoorwaarden. Vraag tijdig advies en onderzoek alternatieven.

Bij GMW advocaten staan gespecialiseerde familierecht- en ondernemingsrechtadvocaten klaar voor juridische bijstand. Mail of bel: Antoine de Werd (a.dewerd@gmw.nl – 06-54340499) of Martijn Dellebeke (m.dellebeke@gmw.nl) – 06-42317728)

Antoine de Werd

Antoine de Werd

Advocaat en mediator/partner

Gerelateerde blogs

Vorige slide
Volgende slide

11 maart 2026

De vof, de vennoten en aansprakelijkheid voor vorderingen

Naast de bekende besloten vennootschappen en eenmanszaken wordt er vaak ook ondernomen in een vennootschap onder firma (vof), waarbij er twee of meer vennoten zijn.

Lees meer

Lees meer over

2 maart 2026

Operational en financial lease: wat zijn de verschillen in het kader van bedrijfsfinanciering?

Het onderscheid tussen operational lease en financial lease is van belang binnen het kader van bedrijfsfinancieringen. Beide vormen bieden ondernemingen de mogelijkheid om bedrijfsmiddelen te gebruiken zonder direct grote investeringen te hoeven doen, maar de juridische, economische en fiscale consequenties verschillen wezenlijk. In deze blog worden de verschillen en de praktische implicaties voor bedrijven uiteengezet.

Lees meer

Lees meer over

17 februari 2026

WHOA-afkoelingsperiode: rechter eist harde realiteit

De afkoelingsperiode is een belangrijk instrument binnen de WHOA, bedoeld om schuldenaren met liquiditeitsproblemen tijdelijk rust te geven om een akkoord voor te bereiden. Recente rechtspraak laat echter zien dat rechters dit instrument streng toepassen. Drie recente uitspraken uit 2025 maken duidelijk: zonder realistische en uitvoerbare onderbouwing strandt het verzoek.

Lees meer

Lees meer over

4 februari 2026

Volmacht aan een bank geven: wat houdt dit in?

Inmiddels is het standaard dat de bank aan haar klant bij het aangaan van een financieringsovereenkomst een volmacht vraagt. Maar waarom doet een bank dat en op basis waarvan? In deze blog ga ik in op deze vragen en de implicaties voor klanten van de bank.

Lees meer

Lees meer over

3 februari 2026

Verrekening en faillissement: wat mag wél en wat niet?  

Verrekening is een juridisch middel waarbij twee partijen die elkaar iets verschuldigd zijn, hun vorderingen en schulden tegen elkaar kunnen wegstrepen. Dit is in een gewone handelsrelatie in beginsel geen probleem. Zodra er sprake is van een faillissement, gelden er echter andere spelregels.

Lees meer

Lees meer over
Alle artikelen