2 oktober 2024

Aandelen onder ‘vesting’; wel of niet verdelen bij echtscheiding?

Door Lise-Milou Lagerwerf

In dit artikel wordt besproken wanneer aandelen verkregen onder vesting wel en niet moeten worden verdeeld in geval van echtscheiding. 

Het komt regelmatig voor dat bij het verdelen van het huwelijksvermogen tijdens een echtscheiding, sprake is van aandelen die zijn verkregen onder vesting. Het verkrijgen van aandelen onder vesting houdt in principe in dat op moment 1) de aandelen aan een partij worden toegekend. Indien wordt voldaan aan bepaalde vestingscriteria, worden de aandelen op moment 2) daadwerkelijk door de partij verkregen.

Huwelijksvermogensregime

Allereerst is het van belang te bezien onder welk huwelijksvermogensregime partijen zijn gehuwd. Enkel als sprake is van een gemeenschap van goederen van rechtswege of indien in de huwelijkse voorwaarden is opgenomen dat vermogen bij echtscheiding moet worden verdeeld, dienen de aandelen in principe bij echtscheiding te worden verdeeld. Hierbij is relevant dat de peildatum wordt vastgesteld. De peildatum is de datum waarop wordt bezien welk vermogen aanwezig is dat bij echtscheiding moet worden verdeeld. Vermogen verkregen ná de peildatum komt niet voor verdeling in aanmerking.

Als Nederlands recht van toepassing is, is de peildatum (in principe) de datum waarop het verzoekschrift tot echtscheiding bij de rechtbank wordt ingediend.

Vesting van aandelen

Vervolgens is bij de vraag of aandelen onder vesting wel of niet voor verdeling in aanmerking komen, het volgende relevant. Zoals gezegd, zijn er bij vesting van aandelen vaak twee data: 1) de datum waarop de aandelen aan een partij worden toegekend en 2) de datum waarop de vestingsperiode is verstreken. Om te kunnen vaststellen of de aandelen wel of niet voor verdeling in aanmerking komen, moet worden vastgesteld wat beide data zijn én of de data voor of na de peildatum liggen.

Uit een uitspraak van het hof Den Haag van 28 februari 2024 (ECLI:NL:GHDHA:2024:441) volgt dat indien de datum waarop de vestingsperiode is verstreken, vóór de peildatum ligt, de aandelen bij echtscheiding moeten worden verdeeld. De eerste (verkrijgings)datum is niet relevant. Op die datum worden de aandelen immers vaak enkel voorwaardelijk aan een partij toegekend. De daadwerkelijke verkrijging van de aandelen is ervan afhankelijk of aan verschillende voorwaarden wordt voldaan. De vestingsvoorwaarden (bijvoorbeeld in dienst blijven voor een bepaalde periode of prestatie) zullen overigens per geval verschillen. Pas als wordt voldaan aan de voorwaarden, zal de partij beschikkingsmacht over de aandelen krijgen en daadwerkelijk en onvoorwaardelijk rechten over de aandelen kunnen uitoefenen. Bij het rechten over de aandelen kunnen uitoefenen kan worden gedacht aan kunnen verkopen van de aandelen of dividend ontvangen.

Conclusie

Kortom, om de vraag te kunnen beantwoorden of aandelen onder vesting bij echtscheiding moeten worden verdeeld is afhankelijk van de omstandigheden van het geval. Uitgangspunt is dat als de vestingsperiode is verstreken (met anderen woorden: er daadwerkelijk beschikkingsmacht is over de aandelen) vóór de peildatum, de aandelen voor verdeling in aanmerking komen. Als de vestingsperiode is verlopen ná de peildatum, komen de aandelen niet voor verdeling in aanmerking.

Meer informatie

Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel? Of wilt u advies over echtscheiding? Neem vrijblijvend contact met ons op.

Lise-Milou Lagerwerf

Advocaat

‘Met een rationele aanpak tot de bestendige oplossing komen’

Gerelateerde blogs

Vorige slide
Volgende slide

11 augustus 2025

Internationale kinderzaken: welke rechter is bevoegd?

Indien u met uw ex-partner een geschil heeft over onderwerpen aangaande uw kinderen, kan de rechter om een beslissing worden gevraagd. In internationale situaties kan het soms de vraag zijn welke rechter over uw kinderen mag beslissen.

Lees meer

Lees meer over

4 augustus 2025

Dag van de Scheiding 2025

Op vrijdag 12 september 2025 is het de Dag van de Scheiding. Deze dag is in het leven geroepen door de vereniging Familie- en Erfrecht Advocaten Scheidingsmediators (vFAS). Op de Dag van de Scheiding kunt u bij ons terecht voor gratis persoonlijk advies.

Lees meer

Lees meer over

21 juli 2025

Geen onderhoudsbijdrage voor jongmeerderjarigen in een voorlopige voorzieningenprocedure

Voor jongmeerderjarige kinderen (van 18 tot 21 jaar) bestaat een (verlengde) onderhoudsverplichting. Dit betekent dat ouders verplicht zijn bij te dragen in de kosten van levensonderhoud en studie van hun kinderen, ook nadat ze 18 zijn geworden.

Lees meer

Lees meer over

9 juli 2025

Dwangmiddelen bij het niet nakomen van de zorgregeling

Wanneer ouders uit elkaar gaan, wordt vaak een zorgregeling (of omgangsregeling) afgesproken om ervoor te zorgen dat het kind contact houdt met beide ouders. Helaas komt het nog wel eens voor dat één van de ouders zich niet houdt aan deze afspraak.

Lees meer

Lees meer over

2 juli 2025

Hoe voorkom je dat een erfenis bij de partner van je kind komt?

Bij het opstellen van een testament wordt nagedacht over hoe de erfenis wordt verdeeld. Dit wordt vastgelegd. Een wens die daarbij kan spelen, is dat je niet wilt dat jouw toekomstige erfenis bij de partner van jouw kind terechtkomt.

Lees meer

Lees meer over
Alle artikelen