Artikel 7:204 e.v. BW
Een gebrek is een staat of eigenschap van het gehuurde die maakt dat de huurder minder genot heeft van het gehuurde. Ze mag de huurder niet toe te rekenen zijn, en moet vallen buiten wat je van een onderhouden zaak mag verwachten. Een feitelijke stoornis door derden telt niet als een gebrek, dus als bijvoorbeeld een naast de woning gesitueerd bedrijf stank of trillingen veroorzaakt, komt dat in beginsel niet voor rekening van de verhuurder. Kleine herstellingen, zoals bijvoorbeeld het vervangen van lampen of het aanbrengen van tochtstrips, tellen ook niet als een gebrek. Verder heeft het begrip een ruime betekenis: de huurder van een verwaarloosd gebouw mag verlangen dat de verhuurder de gebreken verhelpt, ook al waren de gebreken bij aanvang van de huurovereenkomst al zichtbaar voor de huurder.
Voor woonruimte mag men niet van de wettelijke regelingen inzake gebreken afwijken. Voor de andere regimes, zoals winkelruimte of kantoorruimte mag dat wel. Zo kunnen partijen onderling afspreken dat bepaalde omstandigheden geen gebrek zijn, en wordt bij de huur van een vervallen schuur voor een zeer lage huurprijs aangenomen dat partijen bedoeld hebben dat de verhuurder de gebreken niet herstelt.
De wettelijke regels verplichten de verhuurder om gebreken te verhelpen. Als de verhuurder dat, ook na een ingebrekestelling, niet doet, kan de huurder de gebreken zelf (laten) verhelpen en de kosten daarvan in mindering brengen op de huurprijs.
Als een gebrek het huurgenot vermindert kan de huurder een evenredige vermindering van de huurprijs vorderen bij de rechter. De verlaagde huurprijs geldt dan vanaf het moment waarop het gebrek in voldoende mate bekend was aan de verhuurder tot aan de dag waarop het gebrek verholpen is. Hiervan kan bij woonruimte niet worden afgeweken. Bij de overige ruimtes is afwijken wel mogelijk, behalve als de verhuurder het gebrek bij aanvang van de huurovereenkomst al kende of moest kennen.
Soms is er ook sprake van gevolgschade. Bijvoorbeeld als de inboedel beschadigd is door een lekkage, of een bedrijf niet kan exploiteren door het gebrek. De verhuurder is alleen aansprakelijk voor gevolgschade als het gebrek is ontstaan na het ingaan van de huurovereenkomst en hem toe te rekenen is, of wanneer hij het gebrek bij het ingaan van de huurovereenkomst al kende of behoorde te kennen, of heeft gegarandeerd dat het gehuurde het gebrek niet had. De aansprakelijkheid voor gevolgschade kan bij winkelruimte en kantoorruimte worden uitgesloten, behalve als de verhuurder het gebrek bij aanvang van de huurovereenkomst al kende of moest kennen.
Heeft u een vraag over de gebreken aan het gehuurde? Of heeft u een andere juridische vraag? Neem gerust contact met ons op. Wij helpen u graag.
Ons team van ervaren huurrecht advocaten staat voor u klaar.
Heeft u een vraag of wilt u juridisch advies? Neem gerust contact met ons op.
"*" geeft vereiste velden aan
28 november 2023
Huurprijsherziening bedrijfsruimte
Een van de belangrijkste onderdelen van een huurovereenkomst is de huurprijs. Na verloop van tijd kan het zo zijn dat de huurprijs niet meer marktconform is.
Lees meer
Lees meer over21 november 2023
In hoeverre is het hoofdverblijf bij contractuele medehuur verplicht?
In de meeste huurovereenkomsten voor woonruimte is opgenomen dat het houden van hoofdverblijf in het gehuurde verplicht is.
Lees meer
Lees meer over16 november 2023
Voortzetting huurovereenkomst na overlijden huurder
In het geval een huurder van een woonruimte komt te overlijden, dan eindigt de huurovereenkomst in beginsel na verloop van twee maanden.
Lees meer
Lees meer over7 november 2023
Hoge inflatie met forse huurprijsstijging tot gevolg is geen onvoorziene omstandigheid
Aan het voortkabbelend bestaan van huurprijsindexeringsbedingen lijkt dit jaar een einde te zijn gekomen.
Lees meer
Lees meer over19 september 2023
Verhuurders opgelet: huurprijsindexering onder omstandigheden buiten toepassing!
(Update 5 oktober 2023) De Rechtbank Amsterdam wees op 3 augustus 2023 een opmerkelijk vonnis met betrekking tot de huurprijsverhoging van woonruimtes.
Lees meer
Lees meer over26 juli 2023
De Wet Goed Verhuurderschap (WGV)
Op 1 juli 2023 is de Wet Goed Verhuurderschap (‘WGV’) in werking getreden. Het doel van de WGV is om ongewenste verhuurpraktijken te voorkomen en tegen te gaan. Het gedrag van verhuurders en verhuurbemiddelaars is daarbij centraal gesteld.
Lees meer
Lees meer over18 juli 2023
De Wet vaste contracten
Op 16 mei 2023 is het Wetsvoorstel vaste contracten aangenomen door de Tweede Kamer. Het Wetsvoorstel beoogt tijdelijke huurcontracten voor woonruimten, in de zin van artikel 7:271 lid 1 BW, af te schaffen.
Lees meer
Lees meer over6 juni 2023
Robotadvocaat
In Amerika is een ‘robot lawyer’ op de markt gebracht. Een app met juridische informatie die het inschakelen van een advocaat overbodig zou maken. ‘Fight corporations’, ‘find hidden money’, ‘beat bureaucracy’. Dat is wat de robot kan en wil. ‘Sue everybody,’ is het dringende advies.
Lees meer
Lees meer over23 mei 2023
Aanneming van werk
Er is sprake van een aanneemovereenkomst als de ene partij, de aannemer, zich jegens de andere partij, de opdrachtgever, verplicht om tegen betaling van een geldsom een werk op te leveren.
Lees meer
Lees meer over