Transitievergoeding voor werkgevers

Ontslaat u een werknemer dan heeft de werknemer vaak recht op een transitievergoeding.

Sinds 1 januari 2020 heeft een werknemer vanaf de eerste dag van het arbeidscontract recht op een transitievergoeding. Ook als op initiatief van de werkgever het tijdelijke contract niet verlengd wordt, bestaat een recht op de transitievergoeding. Of de werknemer aansluitend een nieuwe baan heeft, doet niet aan dit recht af.

Hoogte

De hoogte van de transitievergoeding is afhankelijk van het brutomaandsalaris en het aantal jaren dat uw werknemer voor u gewerkt heeft. De totale transitievergoeding is gelijk aan 1/3 van het brutomaandsalaris vermenigvuldigd met het aantal jaren dat uw werknemer voor u gewerkt heeft. Soms tellen dienstjaren bij opvolgende werkgevers mee. Bijvoorbeeld als u uw werknemer bij u is komen werken omdat u een bedrijf(sonderdeel) hebt overgenomen. Was uw werknemer tussen twee contracten langer dan zes maanden uit dienst? Dan tellen de oude contracten niet mee bij het berekenen van de transitievergoeding.

Onder het brutomaandsalaris vallen alle vaste en variabele salariscomponenten. Ook bijvoorbeeld een bonus wordt gedeeltelijk meegenomen in de berekening. Een pensioenbijdrage en reiskostenvergoeding worden niet meegenomen in de berekening van de transitievergoeding.

Recht op transitievergoeding

Een werknemer heeft in de volgende gevallen recht op een transitievergoeding:

  • Hij wordt ontslagen anders dan wegens ernstig verwijtbaar handelen;
  • Zijn tijdelijke contract wordt niet verlengd op initiatief van de werkgever. Wanneer een werknemer een aanbod tot verlenging van zijn contract afwijst, bestaat het recht op transitievergoeding niet.
  • De werknemer neemt zelf ontslag als gevolg van verwijtbaar handelen of nalaten van de werkgever. Dit kan het geval zijn als u als werkgever de re-integratieverplichitngen bij ziekte (in ernstige mate) niet nakomt. De werknemer moet zich in dat geval wenden tot de rechter met een verzoek om transitievergoeding.

Een werknemer heeft geen recht op transitievergoeding in onder meer de volgende omstandigheden:

  • De werknemer neemt zelf ontslag;
  • De arbeidsovereenkomst eindigt wegens het bereiken van de pensioensgerechtigde leeftijd;
  • De werknemer slaat een aanbod voor een contractsverlenging af;
  • De werknemer wordt ontslagen en hij heeft ernstig verwijtbaar gehandeld. Let op, bij een ontslag wegens verwijtbaar handelen of een ontslag op staande voet kan mogelijk een recht op transitievergoeding bestaan;
  • Werkgever en werknemer gaan met wederzijds goedvinden, vaak door middel van een beëindigingsovereenkomst, uit elkaar. In dat geval wordt vaak wel een ontslagvergoeding afgesproken, maar verplicht is het dan niet.

Compensatie transitievergoeding na langdurige arbeidsongeschiktheid

Een werknemer die na twee jaar langdurige arbeidsongeschiktheid uit dienst gaat, heeft ook recht op transitievergoeding. U kunt de betaalde transitievergoeding onder bepaalde omstandigheden van de overheid gecompenseerd krijgen. Om in aanmerking te komen voor de compensatie moet:

  • de werknemer ontslagen zijn wegens langdurige ziekte. U kunt dit aantonen door een ontslagvergunning van het UWV of een ontbindingsbeschikking van de rechter of een beéindigingsovereenkomst waaruit blijkt dat deze gesloten is wegens langdurige ziekte, en;
  • de transitievergoeding betaald zijn.

Wilt u snel en eenvoudig een vaststellingsovereenkomst (VSO) maken en de transitievergoeding berekenen? Gebruik dan onze VSO-tool.

Meer arbeidsrecht-gerelateerde informatie >

AI-tool voor werkgevers: maak kosteloos uw vaststellingsovereenkomst >

Advocaten

Vorige slide
Volgende slide
Amber Willemsen

Amber Willemsen

Arbeidsrecht Lees meer over deze advocaat
Godelijn Boonman

Godelijn Boonman

Arbeidsrecht Lees meer over deze advocaat
Koen Vermeulen

Koen Vermeulen

Arbeidsrecht, Pensioenrecht Lees meer over deze advocaat
Hans van Meerten

Prof. Hans van Meerten

Arbeidsrecht, Pensioenrecht Lees meer over deze advocaat
Roos van Zaltbommel

Roos van Zaltbommel

Arbeidsrecht Lees meer over deze advocaat
Seliz Demirci

Seliz Demirci

Arbeidsrecht Lees meer over deze advocaat
Alle advocaten

Op zoek naar een arbeidsrecht advocaat in Den Haag?

GMW advocaten helpt u graag bij al uw arbeidsrecht kwesties. Onze advocaten staan zowel werkgevers als werknemers bij.

Heeft u een vraag? Neem gerust contact met ons op.

Misschien vindt u dit ook interessant

19 mei 2025

Wanneer ambassades in Nederland een arbeidsovereenkomst aangaan

Wanneer een ambassade een arbeidsovereenkomst aangaat met een werknemer, kan de ambassade verwachten dat het recht van het thuisland van toepassing is. Dit is echter vaak niet het geval.

Lees meer

Lees meer over

15 mei 2025

Ontslag wegens reorganisatie in Nederland

Bent u werkzaam in Nederland en krijgt u te maken met ontslag als gevolg van een reorganisatie? Dit artikel biedt enkele praktische richtlijnen voor deze situatie.

Lees meer

Lees meer over

13 mei 2025

Bezwaarrecht: het amendement Agnes Joseph

Het nieuwe Nederlandse pensioenstelsel is een grote verandering. Een belangrijk onderdeel is het invaren: het overzetten van oude pensioenrechten naar een nieuw systeem gebaseerd op premies en beleggingsresultaten.

Lees meer

Lees meer over

1 mei 2025

De beloning van uitzendkrachten onder de ABU-cao

Volgens een belangrijke uitspraak van de Hoge Raad hebben uitzendkrachten recht op dezelfde beloning als medewerkers die direct in dienst zijn bij de feitelijke werkgever. Dit geldt op basis van Europees recht voor alle essentiële arbeidsvoorwaarden.

Lees meer

Lees meer over

22 april 2025

Zorgplicht bij pensioencompensatie

De transitie naar het nieuwe pensioenstelsel is in volle gang. De sociale partners betrokken bij de pensioenfondsen hebben de transitieplannen grotendeels klaar. Daarin ook altijd een paragraaf over compensatie voor huidige deelnemers, werknemers, die onevenredig nadeel ondervinden van de wijziging van het pensioenstelsel.

Lees meer

Lees meer over

17 april 2025

Geeft Validsign-krabbel akkoord?

Arbeidsovereenkomsten kunnen op ver­schillende manieren tot een einde komen. Zo loopt een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd, vaak ook wel een ‘tijdelijk contract’ genoemd, af op de afgesproken datum.

Lees meer

Lees meer over

15 april 2025

Zorgvuldig feitenonderzoek doen

In veel gevallen haalt een gegeven ontslag op staande voet de hoge lat van een dringende reden niet. Dit was ook het geval in een recente zaak die bij de rechter kwam.

Lees meer

Lees meer over

10 april 2025

Bedrijfssluiting: wat te doen met de werknemers?

De onderneming stopt er mee. Bijvoorbeeld door slechte financiële resultaten of door langdurige ziekte of overlijden van de enige eigenaar. Maar de bedrijfsactiviteiten staken en fysiek de deur op slot doen, betekent niet dat de arbeidsovereenkomsten van de werknemers automatisch eindigen. Hoe werkt dat?

Lees meer

Lees meer over

8 april 2025

Doktertje spelen in de arbeidsrelatie: het werkgeversperspectief

Werkgevers ervaren ziekmeldingen en verzuim als een grote last. Niet ten onrechte. Zieke werknemers op hun beurt zijn liever ook aan het werk dan arbeidsongeschikt thuis zitten.

Lees meer

Lees meer over